Zdrowy styl życia

Skuteczne sposoby na usuwanie toksyn z organizmu

Agnieszka Szulc
sty 9 2017

Usuwanie toksyn

Oczyszczanie organizmu jest praktyką stosowaną przez wszystkie naturalne medycyny na świecie, nie tylko medycynę Dalekiego Wschodu. Detoks polega na usuwaniu z organizmu toksyn i odżywianiu go w prawidłowy sposób, co pozwala na osiągniecie równowagi i zachowanie dobrego zdrowia na wiele lat.

Detoks

Oczyszczanie organizmu to głównie oczyszczanie krwi. Toksyny w naszym ciele znajdują się w różnych miejscach, głównie w wątrobie, ale także w innych narządach, na przykład w nerkach i płucach, i wszędzie tam dociera krew. Nieskuteczne radzenie sobie z toksynami przez jeden organ powoduje, że nadmiar toksyn w nim składowany jest rozprowadzany przez krew na cały organizm ludzki. Powstrzymanie się od jedzenia w czasie detoksu powoduje, że nowe toksyny nie są dostarczane do organizmu i spokojnie można sobie poradzić z tymi, które już tu są.

Kiedy detoks jest potrzebny?

Detoks powinno się wykonywać przynajmniej raz do roku niezależnie od samopoczucia i zdrowia. Nie dotyczy to oczywiście kobiet w ciąży i karmiących oraz osób z chorobami przewlekłymi czy słabszych osób w podeszłym wieku. Te ostatnie powinny się najpierw porozumieć z lekarzem. Cała reszta osób powinna prowadzić detoks regularnie i nawet częściej, jeśli trapią je idiopatyczne zaburzenia układu pokarmowego, wypryski skórne czy częste infekcje. Są to wszystko oznaki toksyn w organizmie. W czasie trwania detoksu będziemy unikać wszelkich trucizn, co oznacza odstawienie z wyprzedzeniem używek, ale też zrezygnowanie z chemicznych środków czystości i kosmetyków. One też przenikają do ciała i nam szkodzą.

Równowaga ciała

Zasady detoksu

I. Nawodnienie – każdego ranka dobrze jest wypić szklankę wody z sokiem cytrynowym, co pobudza trawienie i uzupełnia braki wody powstałe przez noc. Szklanka wody orzeźwia i pobudza.

II. Ruch i sauna – aktywność fizyczna pobudza układ limfatyczny i sprawia, że przyspiesza przemiana materii. Toksyny są szybciej usuwane. Sauna z kolei stymuluje pocenie się, a właśnie z potem duża część toksyn opuszcza nasze ciało.

III. Ochrona wątroby – okres detoksu jest wyzwaniem dla wątroby i wymaga ona ochrony poprzez stosowanie m.in. łopianu i ostropestu plamistego.

IV. Podaż błonnika – w czasie detoksu powinno się mocno zwiększyć ilość błonnika w diecie, co skutkuje usuwaniem resztek niestrawionych pokarmów znajdujących się w różnych miejscach przewodu pokarmowego. Powinno go być przynajmniej 30 gram więcej niż normalnie.

V. Wykorzystanie alg morskich - spirulina i chlorella to dwie algo wspomagające detoks. Zawarty w nich chlorofil skutecznie natlenia organizm pomagając w utlenianiu substancji szkodliwych i tym samym w przekształcaniu je do postaci łatwiejszej do wyeliminowania.

VI. Podaż witaminy C – witamina C wspomaga wątrobę poprzez eliminowanie wolnych rodników wyłapywanych przez nią i powoli usuwanych.

VII. Peelingi – peeling skóry poprawia jej skuteczność w usuwaniu toksyn.

VIII. Hydroterapia – w czasie detoksu wskazane jest stosowanie masaży wodnych oraz odpowiedniego oddziaływania na zmianę zimną i ciepłą wodą.

Udostępnij