Motywacja w pracy

Zachęcanie pracowników do cięższej pracy poprzez odpowiednie systemy motywacyjne

Piotr Stelmach
sty 9 2017

Sukces zawodowy

Najważniejszym zasobem, kapitałem każdej firmy są ludzie w niej pracujący. To ich zaangażowanie wynikające z motywacji decyduje o sukcesie przedsięwzięcia. Oznacza ono bowiem dokładność i jakość jego pracy.

W związku z tym przedsiębiorcy zaczynają działać w zakresie motywacji w sposób zorganizowany wykorzystując określone systemy motywacyjne mające na celu poprawę samopoczucia pracowników i odpowiednie wynagradzanie ich za pracę. Zadowolony pracownik będzie lepszym pracownikiem

Typy systemów motywowania

Znaczenie systemów motywacji pracowników staje się wreszcie odpowiednio docenianym elementem w ramach działania firmy. Zarządy świadomie zaczynają działać w kierunku zapewnienia satysfakcji z pracy swoim pracownikom. Robią to w sposób związany z płacą i/lub z mechanizmami pozapłacowymi. Najprostszym mechanizmem są podwyżki i premie, ale działania motywacyjne bywają dużo bardziej efektywne.

W niektórych firmach wypłatę uzależniać można od efektów pracy w ten sposób, że nagradzani są najskuteczniejsi pracownicy. Po określonym okresie czasu najlepszy w tym czasie pracownik otrzymuje nagrodę pieniężną lub rzeczową.

W systemach pozapłacowych pojawiają się dodatkowe ubezpieczenia, na przykład zdrowotne, różnego rodzaju karnety do klubów fitness, bilety do kina, możliwości rozwoju zawodowego typu kursy językowe, jak również wyjazdy integracyjne czy nawet obiady firmowe. Ważnym czynnikiem skuteczności takich narzędzi jest och odpowiednie wyjaśnienie pracownikom.

Zasoby ludzkie

Zbudowanie odpowiedniego systemu motywacji musi uwzględniać rodzaj pracy pracowników i ich oczekiwania. Nie jest to łatwe i często wymaga zaangażowania specjalisty. Skuteczność systemu motywacyjnego będzie zależeć od tego, ja bardzo atrakcyjne wydawać się będą pracownikom oferowane korzyści i jak ekonomiczne będą w ich oczach. Innymi słowy, pracownik może uznać, że nie opłaca mu się wysilać dla dodatkowych nagród motywacyjnych.

Zalety płynące z korzystania systemów motywacyjnych

System motywacyjny w miejscu pracy to zazwyczaj korzyść dla wszystkich, ponieważ pracownik jest bardziej zadowolony, czuje się spełniony i realnie korzysta finansowo na swoim zaangażowaniu. Z kolei pracodawca uzyskuje lepszego, bardziej wydajnego pracownika, który w dodatku nie jest zainteresowany odejściem. Jest to ważne dla stabilności wewnętrznej firmy, a do tego poprawia jej wizerunek na zewnątrz, ponieważ w ten sposób pracodawca prezentuje się jako podmiot dbający o pracowników i godny zaufania. Skutecznie wdrożony system motywacyjny stworzy miejsce przyjaźniejsze dla wszystkich pracowników oraz dla osób zarządzających firma i nawet ich klientów.

Udostępnij