Motoryzacja

Wynajem samochodów – o co chodzi?

Piotr Stelmach
maj 22 2017

wynajem samochodu

Wynajmowanie samochodów nie jest już luksusem. W okresie wakacji wiele osób z takiej usługi obecnie korzysta. Warto więc zobaczyć jakie warunki obecnie są kształtowane. Taka zachęca do korzystania z takich usług może wynikać między innymi z tego, że chcemy zwiedzić rejony na drugim końcu kraju i przejazd samochodem będzie zajmował sporo czasu, może być męczący i stresujący.

Dlatego lepiej wybrać się samolotem i dzięki temu potem mamy szansę wynająć samochód i poruszać się samochodem w miejscu, które będziemy zwiedzać. Taką interesującą propozycją będzie wynajem również na wczasach zagranicznych. To ciekawa opcja, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zwiedzić coś więcej niż tylko spędzać czas w hotelu i na plaży. Jeśli chcemy myśleć o wynajmie samochodu trzeba oczywiście zwracać uwagę na to jakie konkretnie warunki będą w tym zakresie kształtowane i czego będzie się trzeba spodziewać.

Wiek kierowcy, odpowiedni czas posiadania prawa jazdy

Należy pamiętać, że nie każdy może sobie pozwolić zawsze na wynajem samochodu. Firmy, które na tym rynku działają mają oczywiście swoje ograniczenia, które będziemy musieli brać pod uwagę. Podstawowa sprawa to oczywiście wiek kierowcy. Jeśli chodzi o takie standardowe rozwiązania to na wynajem nie będą się mogli decydować kierowcy, którzy dopiero co dostali prawo jazdy. Nie będzie to dla nich dostępna opcja. Standardowo jeśli chodzi o samochód klasy kompaktowej będzie trzeba mieć przynajmniej rok prawo jazdy i minimum 19 lat. Do klasy średniej wiek wymagany to już 21 lat a dla wyższej nawet 25 lat i oprócz tego także posiadanie prawa jazdy przez trzy lata. Jeśli chodzi o konkretne warunki jakie będzie trzeba spełnić zawsze będzie trzeba zaglądać do regulaminu, by wybrać coś co będzie nam odpowiadać.

Należy pamiętać również o tym, że nikt nam nie wypożyczy samochodu dlatego, że dobrze wyglądamy. Konieczne będą oczywiście odpowiednie dokumenty. Musimy pokazać prawo jazdy, dokument ze zdjęciem taki jak dowód czy paszport. Zawsze przy wynajmie ważne będzie również posiadanie karty kredytowej, a niekiedy również jeśli chodzi o klasę wyższa samochodów może być tak, że konieczne będą aż dwie karty kredytowe. Ten obowiązek wynika z tego, że będzie trzeba wpłacać kaucję, jeśli chcemy wynająć samochód. W zależności od konkretnej wypożyczalni albo dla konkretnych klas samochodów jest to konkretna kwota, albo też będzie trzeba pokryć kaucję taką jak kwota wynajmu i wartość pełnego baku paliwa. Kwota kaucji zostanie zablokowana na karcie kredytowej i firma w ten sposób się zabezpiecza. Szczególne zabezpieczenia firmy podejmują w  przypadku samochodów luksusowych i supersportowych. Tutaj wymagania finansowe potrafią być dużo wyższe, a dolna granica wieku wynajmującego wzrasta do 25 lat. Chcesz dowiedzieć się więcej o świecie luksusowej motoryzacji? Sprawdź portal prezentauto.pl >>

Oddajemy samochód w takim stanie w jakim go wypożyczaliśmy

Formalności jeśli już uda się załatwić dalej będziemy musieli również brać pod uwagę to jakie są warunki wynajmu. Auto powinno wrócić do wypożyczalni w takim samym stanie w jakim je pobraliśmy. Mamy najczęściej pełny bak i taka samą ilość paliwa. Inaczej zgodnie z cennikiem będzie trzeba dopłacić brakującą ilość. Jeśli chodzi o wypożyczany samochód nie daje nam wolności i nadal będziemy musieli odpowiadać za wszelkie wykroczenia na drodze. Oprócz tego oczywiście ponosimy wszelkie opłaty takie jak parking czy koszt przejazdu autostradą.

Udostępnij