Motoryzacja

Odmładzanie przodu samochodu

Damian Kubik
sty 9 2017

Renowacja samochodu

Wizytówką samochodu jest bez wątpienia jego front, nie bagażnik czy drzwi boczne lub dach, ale właśnie front. Także właśnie po charakterystycznym froncie samochodu najłatwiej rozpoznać określone marki i modele. Niestety, jest to równocześnie część pojazdu, która estetycznie starzeje się najszybciej.

Wystarczy spojrzeć na praktykę rynkową. Zaledwie kilka lat po premierze pojazdu, zwykle nie więcej niż pięć, pojawia się już jego nowa wersja z mocno zmienionym przodem. Nieraz różnica pojawia się tylko i wyłącznie w estetyce, co nie zmienia w niczym faktu, że nasze kilkuletnie auto jest już nagle przestarzałe. Warto w tym momencie pomyśleć o nadaniu mu jakiegoś nowego, efektownego wyglądu. Paradoksalnie, jest to stosunkowo proste i całkiem tanie, jeśli oczywiście korzysta się z tańszych zamienników, a nie drogich części oryginalnych.

Co nam potrzeba?

Na początek wystarczy tylko atrapa chłodnicy z nowszego modelu. Wystarczy wymienić kilka śrub, a logo producenta jest najczęściej zwyczajnie wciskane. Zmiana dużych elementów samochodu, takich jak nowe reflektory, przysparza już znacznie więcej problemów i dokłada kosztów.

Nie trzeba oczywiście zdawać się tylko na to, co producent oferuje nam w nowszym modelu. Czasami istnieje możliwość poszukania różnych atrakcyjnych zamienników dostępnych na rynku, z których najlepsze przykłady to właśnie atrapa chłodnicy i kratka na niej. Możliwości jest tutaj cała masa, ponieważ klasyczne czarne i nudne tworzywo stosowane przez producentów wcale tak wyglądać nie musi. Ilość opcji ogranicza praktycznie tylko wyobraźnia twórców zamienników do samochodów.

Preparaty samochodowe

Reflektor

Jeśli nowe reflektory z nowszego modelu do nas nie pasują, istnieje znakomita szansa, że pasować będą reflektory wykonane przez pasjonatów dla naszego modelu. Takie zamienniki to oczywiście profesjonalne produkty wielkich firm, a nie efekty pracy chałupniczej. Jeśli nawet nic się nam nie spodoba, można pomyśleć o listwach chromowych montowanych dookoła reflektorów, a także na innych elementach pojazdu. Jest to rozwiązanie tanie i zaskakująco efektowne. Łatwo z nimi przesadzić, więc warto zachować wstrzemięźliwość.

Oświetlenie

Dodatkowe oświetlenie także może być ciekawym rozwiązaniem. Bardzo modne są ostatnim czasie zwłaszcza światła LEDowe do jazdy dziennej, które są dodatkiem niewielkim, ale eleganckim. Podobnie wygląda sprawa z różnymi reflektorami przeciwmgielnymi. Podobnie jak z listwami chromowanymi trzeba jedynie uważać, by nie przesadzić z ilością oświetlenia. Może się skończyć efektem choinki, a tego na pewno nikt by nie chciał.

Udostępnij