Motoryzacja

Nowoczesne sposoby zabezpieczania przed zimą

Agnieszka Szulc
sty 9 2017

Zabezpieczenie przed zimą

Nowoczesne samochody są fabrycznie zabezpieczane przed rdzą, ale takie zabezpieczenie zazwyczaj starcza na jedynie kilka lat. Nic nie jest wieczne. Aby podwozie nie pokrywało się rdzą, konieczne jest pokrycie go dodatkową warstwą ochronną.

Wykonanie czegoś takiego możliwe jest w pełni samodzielnie, jeśli tylko ma się podnośnik kolumnowy, a to niestety rzadko pojawia się w domowych garażach. Jak się wykonuje takie zabezpieczenie?

Zaczynamy od dokładnego mycia

Na początek samochód musi zostać dobrze umyty za pomocą wody ze środkiem odtłuszczającym lub myjki ciśnieniowej. Tania myjka ciśnieniowa to około 300 złotych, a jest to sprzęt idealny do naszego celu.

Zabezpieczenie pojazdu

Samochód umyty musi dokładnie wyschnąć, po czym konieczne jest zabezpieczenie miejsc, których nie będziemy pokrywać środkiem konserwującym. Chodzi głównie o układ hamulcowy, zawieszenie, układ kierowniczy i wydechowy. Karoserię z kolei należy ochronić przed zapyleniem. Pomoże nam w tym folia ochronna.

Podkład

Umyty i zabezpieczony samochód musi być następnie oczyszczony z wykwitów rdzy. Mogą się one zdarzać i jest to w zupełności normalne. Zazwyczaj do ich usunięcia w pełni wystarczy szczotka druciana, ale jeśli nie jest to wystarczające, można użyć specjalnej szczotki nakładanej na wiertarkę, która ułatwi nam pracę.

Ochrona samochodu

Kiedy wszystkie elementy zostaną oczyszczone z wykwitów i usunie się zapylenie powstałe z rdzy, można przystąpić do nakładania podkładu na całość zabezpieczanych powierzchni. Posłuży nam do tego środek antykorozyjny.

Nakładanie środka konserwującego

Kiedy całe podwozie jest już dokładnie pokryte środkiem gruntującym, możliwe jest zastosowanie właściwego preparatu konserwującego. Na rynku mamy naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju propozycji. W pierwszej kolejności są to woski, a coraz popularniejsze stają się też bitumy.

Najskuteczniejszym sposobem ich nakładania są pistolety ciśnieniowe pozwalające na pracę szybką i dokładną, ale jeśli ktoś takiego pistoletu nie posiada, na pewno poradzi sobie także z użyciem zwykłego pędzla. Warto zainwestować w środek konserwujący wysokiej klasy, ponieważ powinien nam on zapewnić oprócz efektów związanych z ochroną antykorozyjną także przynajmniej umiarkowane wytłumienie wnętra, co przełoży się na podniesienie komfortu jazdy.

Udostępnij