Motoryzacja

Konserwacja klimatyzacji samochodowej przed jesienią

Piotr Stelmach
sty 9 2017

Czyszczenie klimatyzacji

Panuje przekonanie, że o klimatyzację należy zadbać zawsze przed sezonem letnim, kiedy jest najmocniej eksploatowana. Nie jest to przekonanie błędne, ale przyjrzenie się jej stanowi i odpowiednia konserwacja przydają się także na jesień, przed okresem zimowym.

Sprawnej klimatyzacji w zimie i na jesień nie można przecenić. Bez odpowiedniego zabezpieczenia klimatyzacji na okres zimowy będziemy mogli mieć poważny problem, kiedy znowu przyjdą ciepłe miesiące.

Klimatyzację włączamy także zimą

Część z kierowców wychodzi z założenia, że klimatyzacja ma tylko chłodzić i kiedy jest wystarczająco chłodno, nie włącza jej w ogóle. Może to prowadzić do jej usterek, o których kierowcy dowiadują się po dłuższym czasie. Układ klimatyzacji jest bowiem stworzony dla utrzymywania stałej temperatury, co oznacza także podgrzewanie. Jego ciągła praca oznacza możliwość zachowania sprawności systemu klimatyzacji. Ważne jest, by czynnik chłodzący został uzupełniony, można też dokonać odgrzybiania, a filtr kabinowy może poczekać do wiosny.

Uzupełnienie czynnika chłodniczego

Tym zadaniem musi zająć się specjalista, ponieważ musi najpierw sprawdzić, czy realnie tego uzupełnienia potrzeba. Jeśli płynu jest za mało, należy też sprawdzić szczelność układu. Czynnik chłodniczy to nie tylko sprawność całego układu, ale także jego prawidłowe smarowanie, więc jego za mała ilość będzie mogła doprowadzić do powstania uszkodzeń. Drobnej usterki w wyłączonej klimatyzacji nie zauważymy, a po jej włączeniu na wiosnę będzie mała katastrofa.

Konserwacja klimatyzacji

Filtr kabinowy

Jego wymiana nie jest konieczna przed jesienią, ale można się tym zająć. Nie jest to skomplikowane i wymianę można przeprowadzić samodzielnie. Filtr jest albo w komorze silnika, albo pod deską rozdzielczą. Powietrze przez niego przechodzi zawsze niezależnie od działania klimatyzacji, więc zużywa się przez cały czas. Wymieniając filtr samodzielnie trzeba pamiętać o konieczności dokładnego oczyszczenia miejsca jego montażu.

Odgrzybianie klimatyzacji

Zanieczyszczony układ chłodniczy jest rajem dla bakterii i tym samym zagrożeniem dla nas. Eko odgrzybianie można przeprowadzić samodzielnie lub pozostawić to zadanie specjaliście. Bardzo popularnym w ostatnim czasie zabiegiem jest ozonowanie całego samochodu, które w stanie usunąć wszystkie grzyby, bakterie i wirusy także z układu klimatyzacji, co jest bardzo polecanym przedsięwzięciem. Niezależnie od wybranej drogi działania, konieczne jest regularne dbanie o to, by klimatyzacja nie była siedzibą grzybów i bakterii.

Udostępnij