Najciekawsze porady:

Kategorie:

Porada miesiąca:

Jak założyć firmę?Jak założyć firmę?
Założenie firmy wymaga przede wszystkim dobrego i przemyślanego pomysłu...

Polecamy:

Info:

Zareklamuj nas na
swojej stronie.

Kiedy bóle brzucha w ciąży są niebezpieczne?

Bóle brzucha w ciąży

Ciąża, szczególnie pierwsza, sprawia, że kobieta bardziej, niż zwykle wsłuchuje się w to, co podpowiada jej organizm. Jedną z częstych dolegliwości są bóle brzucha, które mogą pojawić się zarówno w pierwszym, drugim, jak i trzecim trymestrze. Zwykle jest tak, że pobolewanie oznacza, że dziecko prawidłowo się rozwija, rośnie, czasem też nieco się wierci. Jednak każde silniejsze i bardziej intensywne skurcze mogą świadczyć o pewnym niebezpieczeństwie, dlatego nie zaszkodzi zasięgnąć porady lekarza.

Bóle brzucha w  ciąży mogą wystąpić w każdym momencie jej trwania. Jak to wygląda z podziałem na trymestry?

W pierwszym trymestrze organizm przygotowuje się stworzenie odpowiednich warunków dla rozwijającego się zarodka, dlatego właśnie wtedy powiększa się macica, wykształca łożysko i worek owodniowy. To czas, kiedy bóle brzucha mogą być nasilone również ze względu na fakt, iż zarodek będzie dość szybko się rozwijał, pod koniec 4. tygodnia będzie liczył 4 milimetry, ale już tydzień później trzy razy tyle. Musimy mieć na uwadze to, iż pierwszy trymestr jest okresem najtrudniejszym, ze względu na podwyższone ryzyko poronienia, dlatego dobrze być pod stałą kontrolą lekarza i sygnalizować każde silniejsze, regularne skurcze, jak również plamienie, czy krwawienie.

Dość silne bóle brzucha mogą wystąpić również w drugim trymestrze, w którym oprócz macicy, rozciągają się również więzadła. Zdarza się również, że ból pojawia się na krótko w momencie, kiedy płód się porusza. Jeśli jednak bóle się nasilają, a w dodatku brzuch robi się nienaturalnie twardy, to również sygnał do zasięgnięcia porady ginekologa.

Ból brzucha w ciąży pojawia się również w trzecim trymestrze jej trwania. Dziecko robi się coraz większe, coraz częściej też się wierci, czemu może towarzyszyć pobolewanie. W tym czasie mogą pojawiać się też półminutowe skurcze Braxtona-Hicksa, które jednak nie są groźne. Należy pamiętać o tym, że im bliżej rozwiązania ciąży, tym mogą pojawiać się one częściej. Tego typu sygnały nie powinny niepokoić. Jeśli jednak ból staje się silny, a w dodatku tępy, brzuch twardnieje może to być sygnałem, że łożysko się odkleja, co może być niebezpieczne dla dziecka. W tym wypadku trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, który zdecyduje, czy istnieje realne zagrożenie.

» 1 komentarz do porady “Kiedy bóle brzucha w ciąży są niebezpieczne?”

  1. Napisany w dniu 10 Jun 2011 o godz. 05:38 przez kasia 

    Mnie lekarz kazała brać no-spę i się położyć – jak w ciągu 2 godzin nie pomogło to mówiła, aby się z nią skontaktować. Tylko raz miałam sytuację, w której na mocne bóle brzucha w ciąży nic nie pomagało, chociaż często pobolewały mnie dodatkowo plecy – nie były to jednak skurcze (te występują jeśli twardnieje cały brzuch od dołu do góry, a nie tylko jakaś część).

    Pod koniec ciąży brzuch może boleć chociażby ze względu na to, ile siły dzieciaczek wkłada w boksowanie, przeciąganie i wiercenie się – skóra jest po prostu bardzo napięta, a po takim kilkugodzinnym treningu aż dziwne, żeby nic nie bolało 🙂

Dodaj komentarz

XHTML: Dozwolone znaczniki: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>