Coworking

Praktyczne aspekty co-working

Agnieszka Szulc
sty 9 2017

Praca biurowa

Co-working bardzo szybko szykuje na popularności także w naszym kraju. Jest to praca zespołowa, która przynosi szereg korzyści.

Historia

Samo pojęcie zostało stworzone w 1999 roku, chociaż jego pełne komercyjne wykorzystanie nastąpiło dopiero w 2005 roku, kiedy w San Francisco powstała pierwsza na świecie agencja co-workingowa. Pracowały tam na początku tylko 3 osoby zajmujące się nowymi technologiami. Pomysł chwycił i niedługo potem powstała Citizen Space, największa i najbardziej znana obecnie agencja. Założono ją w tym samym mieście co poprzedniczkę. Jej działalność wykracza dzisiaj poza samo wynajmowanie przestrzeni. Oferowane są też szkolenia z zakresu współpracy, jak również za niewielkie pieniądze można uzyskać dostęp do wirtualnych usług agencji, na przykład do usług mailowych.

Co-working

W ciągu niecałych dwóch dekad od stworzenia pomysłu w samych USA powstało już 7.000 agencji umożliwiających co-working. Nie są to zwykłe biura, ponieważ co-working promuje idee synergii w miejscy pracy. Ma to w założeniu tworzyć przyjazne środowisko pracy, w którym ważne są kreatywność oraz wysoka wydajność.

Zalety co-workingu

Trzeba podkreślać, że co-working nie jest bynajmniej przymusem współpracy. Mamy tutaj raczej do czynienia z szeregiem modeli umożliwiającym elastyczne dostosowanie warunków pracy do wymogów danego pracownika. Bardzo często współpraca to po prostu wymiana doświadczeń pomiędzy specjalistami tej samej branży, jak również pomoc w tak trywialnych kwestiach, jak opieka nawzajem nad swoimi dziećmi. Czasami również można potraktować co-working jako szybki dostęp do partnerów i podwykonawców.

Agencja coworkingowa

Przestrzeń co-workingowa

Przestrzeń co-workingowa musi być wygodna, co przekłada się na dostępność aneksu kuchennego, pomieszczeń socjalnych i przestrzeni konferencyjnej. Obraz klasycznego biura w wielu agencjach jest wypierany przez układ bardziej odpowiedni dla kawiarni lub podobnego miejsca niezwiązanego z pracą. Można liczyć też na niezbędne dzisiaj usługi, takie jak chociażby szybkie łącza internetowe, jak również przydatne dla freelancerów usługi z zakresu rachunkowości. W takich środowiskach dobrze odnajdują się ludzie lubiący współpracę, chociaż może być niepolecany dla firm bojących się o wyciek swoich informacji do konkurencji, jak również może być wątpliwy w kwestii usług wymagających zachowania poufności.

Najlepiej co-working sprawdza się w przypadku firm typu start-up, które mają na razie skalę mikro, minimalne potrzeby pod względem przestrzeni i maksymalną potrzebę oszczędzania kosztów. W naszych warunkach co-working stosuje się często w parze z inkubatorami przedsiębiorczości, które skierowane są niestety tyko do studentów, ale sama przestrzeń co-workingowa jest w stanie obsługiwać tak studentów, jak i innego rodzaju zainteresowane nią osoby.

Udostępnij