Coworking

Najważniejsze zalety coworkingu

Piotr Stelmach
sty 9 2017

Przestrzeń biurowa

Coworking okazuje się znakomitym rozwiązaniem dla coraz większego grona osób. Interesują się nim ludzie pracujący zdalnie lub dopiero rozkręcający własny biznes, jego zalety poznają przede wszystkim osoby pracujące w domu, które jednak nie mają tam najlepszych warunków do pracy oraz ci, którzy liczą na możliwość aktywniejszej współpracy.

Jakie są zatem realnie zalety coworkingu?

Współpraca

W pewnym sensie coworking to praca indywidualna wykonywana w zespole. Jest to poniekąd efekt uboczny współdzielenia jednej przestrzeni biurowej, który jak się okazuje, poprawia efekty naszej pracy. Koło nas odnajdujemy ludzi bardzo różnych specjalności, którzy są w stanie pomóc nam z naszymi projektami i nawet stać się ad hoc naszym zespołem. Czasami można się po prostu wymieniać doświadczeniami z innymi osobami z naszej branży, skonsultować się lub poprosić o pomoc przy danym projekcie. Coworking opiera się zatem na atmosferze współpracy.

Praca przede wszystkim

Przestrzeń coworkingowa przedstawiana jest przede wszystkim jako przestrzeń wesoła, kreatywna i socjalna. W rzeczywistości jednak jest to środowisko bardzo mocno skupione na efekcie pracy. Ludzie tam przebywający są tam tylko i wyłącznie w celu wykonania swojego zadania. Taki charakter przestrzeni sprzyja skupieniu się na pracy i co ważne, posiada własną kulturę korporacyjna zmaterializowaną w regulaminie agencji coworkingowej.

Taki regulamin przewiduje, że możemy uprzyjemniać sobie czas w dowolny sposób, jeśli tylko nie przeszkadzamy w ten sposób innym pracownikom. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest fakt dopuszczalności rozmów telefonicznych tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Do tego zawsze dochodzi jeszcze szereg niepisanych zasad normujących pracę konkretnego biura. Nie blokuje to oczywiście możliwości współpracy, a wspólne zjedzenie śniadania w pokoju socjalnym jest jak najbardziej wskazane.

Praca w zespole

Możliwość wymiany doświadczeń

Coworking przyciąga ogromną ilość bardzo różnych ludzi z bardzo mocno zróżnicowanym doświadczeniem. Dzięki temu możliwe jest czerpanie z doświadczeń kompletnie innych od naszych. Co więcej, nie tylko młode osoby na początku swojej kariery inwestują w coworking. Coraz częściej są to ludzie doświadczeni, którzy po latach pracy na etat próbują wykorzystać umiejętności we własnym biznesie.

Ograniczenie kosztów

Dla najmniejszych firm największym problemem są koszty na początku działalności. Biura coworkingowe zapewniają podstawowe usługi potrzebne przedsiębiorcy w pakiecie. Nie trzeba się martwić faksem, umową wynajmu biura czy odstępem do Internetu. Wszystko jest w pakiecie i płaci się raz. Koszty są niewielkie i znane z góry.

Wyrwanie się z domu

Ważnym elementem coworkingu jest to, że nie pracuje się w domu. Jest to istotne, ponieważ można oddzielić sfery pracy i domu od siebie, jak również można uciec od często niewygodnych warunków pracy w domu.

Przestrzeń rekreacyjna

Agencje coworkingowe stawiają mocno na przestrzenie socjalne, w których można wygodnie odpocząć lub po prostu zebrać myśli.

Udostępnij