Ciekawostki i porady

Zabawki, które uczą i bawią

Piotr Stelmach
kwi 23 2017

puzzle

Wybór odpowiedniej zabawki dla malucha to duża odpowiedzialność. Trzeba kupować prezenty tak, by niosły ze sobą odpowiednie wartości edukacyjne, aby wspomagać prawidłowy rozwój umysłowy i fizyczny dzieci. Jednak by odpowiednio wybierać produkty, należy wiedzieć, czym charakteryzują się dobre zabawki edukacyjne.

Rozwijające zabawki

Zabawki edukacyjne charakteryzują się tym, że oprócz zapewniania dzieciom wciągającej rozrywki, niosą ze sobą korzyści dla ich prawidłowego rozwoju. Chociaż w sklepach często można znaleźć kategorię z tego typu zabawkami, nie oznacza to, że przedmioty znajdujące się w pozostałych kategoriach nie posiadają takich walorów. Każda zabawka, która pozwala dzieciom na korzystanie z wyobraźni, ćwiczenie zręczności i sprawności fizycznej, może zostać przyporządkowana do kategorii edukacyjnych. Najważniejsze jest to, by z zabawy dziecko mogło wyciągnąć jakieś korzyści.

Ekspert Holahop.Pl radzi więc, by wybierając odpowiednią zabawkę edukacyjną, nie kierować się jedynie kategoriami produktów, ale także logicznym myśleniem i szerokimi walorami rozwojowymi zabawek.

Do takich produktów w przypadku malutkich dzieci doskonale nadają się zabawki drewniane. To szczególny rodzaj zabawek, które w odróżnieniu od produktów plastikowych, nie posiadają ostrych elementów, nie niszczą się w łatwy sposób, a naturalne tworzywo ich wykonania zapewnia wolność od substancji mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie malucha. Pośród drewnianych zabawek można znaleźć: klocki – które pozwalają dzieciom rozwijać wyobraźnię przestrzenną i koordynację ruchową, pojazdy – uczące zasad fizycznych rządzących światem, gry logiczne – takie jak wieże Hanoi, które pomagają ćwiczyć wyobraźnie, abstrakcyjne myślenie, koordynację ruchową oraz myślenie przestrzenne, a także puzzle – które dzięki grubym elementom są odporne na zniszczenia.

Drugą kategorią wartościowych zabawek dla najmłodszych są różnego rodzaju piankowe maty, w tym puzzle piankowe. To specjalne zabawki wykonane z miękkiego, bezpiecznego dla zdrowia dziecka tworzywa, które można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc bezpieczną przestrzeń do zabaw. Puzzle posiadają najczęściej dziurki z dodatkowymi elementami, w które należy wpasowywać piankowe literki, cyferki bądź inne kształty w zależności od rodzaju zabawki. Dzięki temu maluchy zaznajamiają się z nowymi kształtami, a także uczą się podstaw alfabetu i matematyki w przyjazny sposób. Możliwość łączenia elementów jest niezwykle atrakcyjna a miękki materiał sprawia, że podczas zabawy dziecku nie grozi możliwość uszkodzenia ciała.

Warto również zwrócić uwagę na maty edukacyjne. To zabawki, które łączą w sobie przestrzeń do zabawy a także specjalne zabawki sensoryczne, które doskonale aktywizują do działania kilka zmysłów niemowlaków na raz. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom, kształtom, fakturom i dźwiękom, jakie wydają z siebie zabawki, maty zapewniają maluszkom długie godziny wciągającej i bardzo korzystnej dla rozwoju umysłowego i fizycznego zabawy.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij