Ciekawostki i porady

Wywoływanie zdjęć cyfrowych - jaki papier wybrać?

Agnieszka Szulc
kwi 7 2017

Wywoływanie zdjęć

Już od lat na rynku fotografii zdjęcia cyfrowe są najważniejsze i oglądamy zdjęcia przede wszystkim na ekranach komputerów. Mimo tego są jeszcze ludzie, którzy cenią sobie tradycyjne wywoływanie zdjęć i dlatego chcą je mieć w albumach.

W tej chwili zdjęcia cyfrowe można sobie wygodnie wydrukować w domu. Wydaje się jednak, że lepszą i tańszą opcją będzie korzystać z usług internetowych laboratoriów. Dbają one o jakość wywoływanych zdjęć oraz troszczą się o to, by klient otrzymał zdjęcia dobrze obrobione.

Zanim jednak będziemy mogli otrzymać do ręki swoje zdjęcia musimy między innymi zdecydować na jakim papierze będą one przygotowane. Na samym początku przed papierem wybrać trzeba rozmiar zdjęcia. Większość firm daje nam w tym względzie dużo możliwości: 10×15, 11×15, 10×18, 13×18, 15×21, 15×23, 18×27, 21×30 lub 30×45 centymetrów.

Najlepsze laboratoria oferują również wywoływanie niestandardowych zdjęć w bardzo dużych rozmiarach. Szukając idealnego rozmiaru musimy zwrócić uwagę na to jakie zdjęcia robi nasz aparat. Jeśli wywołujemy je w laboratorium internetowym zazwyczaj możemy tam wygodnie wgrać zdjęcia na serwer i potem sprawdzić do jakiego rozmiaru nasze zdjęcia będą się nadawać.

Zdjęcia cyfrowe

W tym momencie trzeba również sprawdzić czy zdjęcia nie są przycinane i nie stracimy przez to takich elementów, które będą dla nas ważne. Jeśli tak miałoby się stać warto samodzielnie zająć się kadrowaniem zdjęcia. Jeśli już udało się wybrać odpowiedni rozmiar możemy pomyśleć o dobraniu papieru. Przed laty wystarczyło jedynie wybierać czy lepszy będzie papier błyszczący czy matowy.

Teraz ten wybór jest już większy. Poza tym, że nadal mamy dwa podstawowe typy papieru dostajemy również możliwość skorzystania z takich propozycji jak papier jedwabisty, perłowy czy półmatowy. Błyszczący papier bez wątpienia pozwala na stworzenie ładniejszych zdjęć. Jednocześnie jest nieodporny na palcowanie, dlatego lepiej nadaje się do zdjęć, które będą w albumie. Natomiast papier matowy do tych, które będziemy oglądać w ręku.

Można jeszcze wybrać połączenie tych dwóch opcji w papierze półmatowym. Papier jedwabisty ma w swojej strukturze coś podobnego do płótna, dlatego może przypominać zdjęcia stare. Takie fotografie będą dużo bardziej odporne na zniszczenie a jednocześnie świetnie się prezentują. Najdroższy jest papier perłowy, który ma bardzo dużą sztywność i odporność na zniszczenia. Jednocześnie prezentuje się niezwykle elegancko, dlatego warto wykonać na nim najważniejsze dla nas zdjęcia.

Udostępnij