Ciekawostki i porady

Wielofunkcyjny laptop w rozsądnej cenie

Damian Kubik
sty 31 2017

Jeśli ktoś szuka urządzenie do wszystkiego, a jednocześnie ma ograniczone fundusze, ma dość trudny orzech do zgryzienia. Na szczęście producenci nie są ślepi na takie potrzeby i starają się poprzez kompromisy tworzyć laptopy wielofunkcyjne, które sprawdzą się zarówno w mało wymagających grach, jak również przy pracy i rozrywce z multimediami. Poznajmy dwie ciekawe propozycje w cenie około 3500 złotych.

Dobra grafika, czy wydajny procesor? Dużo pamięci RAM, a może pojemny dysk twardy? A co z matrycą? Kupno laptopa do wszystkiego w rozsądnej cenie to bardzo trudne zadanie, gdyż musimy godzić się na pewne kompromisy oraz perspektywę przyszłej rozbudowy. Pamiętajmy, że wybierając urządzenie wielofunkcyjne musimy kierować się pewną zasadą. Kupujmy takie urządzenie, które posiada bardzo dobre podzespoły bazowe tj. takie, których w przyszłości nie będziemy w stanie wymienić. Mowa oczywiście o matrycy, procesorze oraz karcie graficznej. Nie zrażajmy się małą ilością pamięci RAM czy też dyskiem o niewielkiej pojemności, gdyż bardzo prosto możemy rozwiązać te problemy.

Aby przyspieszyć komputer i zwiększyć ilość miejsca np. na multimedia, możemy przeprowadzić prosta operację. Oczywiście podstawą jest dokupienie pamięci RAM oraz… mniejszy dysk SSD. Takie rozwiązanie w największym stopniu wpływa na ogólną wydajność systemu, zaś niewielka pojemność nie powinna w niczym przeszkadzać, ponieważ „stary” dysk możemy włożyć w obudowę 2,5 cala z możliwością podłączenia do komputera za pośrednictwem portu USB. Komputer dostaje „prawdziwego kopa”, a zewnętrzny magazyn danych bardzo ułatwia przechowywanie oraz przenoszenie danych pomiędzy komputerami. Przejdźmy jednak do naszych propozycji.

Pierwszą z nich jest Dell Vostro 5468. Za około 3400 złotych otrzymamy model z mocnym procesorem Intel Core i5 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7200U i taktowaniu do 3,1 GHz w trybie Turbo. Wspomaga go 4 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4L z możliwością rozbudowy do nawet 32 GB, a więc jest to rozwiązanie bardzo podstawowe, ale niezwykle przyszłościowe. Na uwagę zasługuje także dedykowana karta graficzna nVidia GeForce GT 940MX oraz zintegrowana Intel HD Graphics 620. Pierwsza z nich pozwoli uruchamiać mniej wymagające gdy, druga zaś sprawdzi się w codziennych pracach nie wykorzystując wiele energii akumulatora.

Na dane użytkownika przeznaczono tradycyjny dysk twardy o pojemności 500 GB, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować większy nośnik lub zdecydować się na wspomniane rozwiązanie z dyskiem SSD oraz zewnętrznym nośnikiem danych. Wydajny transfer zapewnią aż trzy porty USB w standardzie 3.0. Dla niektórych wadą, dla innych zaletą może być 14-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Całość prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. A jak prezentuje się alternatywa?

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest Toshiba Satelite Pro A40. W tym modelu zastosowano procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6200U o taktowaniu do 2,8 GHz w trybie Turbo. Wspomaga go 8 GB pamięci RAM z możliwością rozszerzenia do 16 GB. Zabrakło tu niestety dedykowanej karty graficznej, ale na osłodę mamy matrycę 14-calową o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) co na pewno pozytywnie wpłynie na doznania płynące z oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Dysk o pojemności 500 GB powinien wystarczyć mniej wymagającym użytkownikom, a przy transferze z nośników zewnętrznych przyda się jeden port USB w standardzie 3.1 oraz trzy porty USB 3.0. Jeśli chodzi o stylistykę, ta spodoba się miłośnikom minimalizmu i tradycyjnej elegancji.

Jak widać w cenie około 3500 złotych możemy dostać naprawdę ciekawe urządzenie. Pamiętajmy jednak o wspomnianej zasadzie, aby zakup po pewnym czasie nie okazał się chybiony.

Udostępnij