Ciekawostki i porady

Superfood a dieta dziecka

Agnieszka Szulc
sty 9 2017

Zdrowe odżywianie

Superfood jest terminem, które wiele osób mogło jak na razie jeszcze w ogóle nie słyszeć. Jest to określenie dość modne przede wszystkim wśród osób podążających za trendami zdrowego żywienia. W superfoods powinniśmy znaleźć bogactwo wszelkiego rodzaju składników odżywczych, witamin, minerałów oraz antyoksydanty. Takich produktów jest wiele i warto im się przyjrzeć w kontekście diety dzieci.

Suszone daktyle

Daktyle można zaliczać do grona słodyczy, zdrowych słodyczy. Cenione są za ogromne ilości błonnika oraz wielu witamin, w tym karotenu, jak również łatwo przyswajalnych białek i tłuszczów. Wiele dzieci mimo słodkiego smaku nie chce ich jeść. Na szczęście można znaleźć całą masę ciekawych przepisów wykorzystujących daktyle. Mogą być podawane dzieciom jeszcze przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia. Co ważne, nie powinny to być owoce siarkowane.

Płatki owsiane

W płatkach owsianych są zdrowe węglowodany, żelazo i cynk, a także dużo błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Takie połączenie pozwala dzieciom od około 10 miesiąca ich życia na skuteczne odżywianie się owsianką, która stanowi dobry dodatek do innych produktów spożywczych, na przykład do chleba. Rodzice dzieci na diecie bezmlecznej znają ten superfood pod postacią mleka owsianego.

Jedzenie dla dziecka

Chia

Nasiona chia, szałwii hiszpańskiej, cenione są zwłaszcza za kwasy tłuszczowe omega-3, selen i żelazo. Oprócz tego jest w nich fosfor, cynk, potas i witaminy z grupy B. Wspierają działanie układu trawiennego dzięki wysokiej zawartości błonnika, co jest przydatne zwłaszcza w przypadku zaparć. Warto je stosować także u dzieci, które mają tendencję do częstych infekcji. Pierwszy raz podać je należy, kiedy dziecko przestanie być niemowlakiem.

Kasza jaglana

Kaszę jaglaną nazywa się królową kasz, ponieważ nie zawiera glutenu, a zamiast niego jest w niej bogactwo substancji poprawiających kondycję fizyczną i psychiczną, w tym antydepresanty i wspomagające odporność metale takie jak fosfor i potas. Obecność selenu i manganu to z kolei wsparcie dla pamięci i koncentracji, a lecytyna reguluje wszystkie mechanizmy zachodzące w naszym umyśle i także w umyśle dziecka.

Olej kokosowy

Najpopularniejszym superfoods w ostatnim czasie jest bez wątpienia olej kokosowy, który ma bardzo wszechstronne zastosowanie od kuchni przez medycynę, aż po kosmetologię. Działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczno, jak również skutecznie zwalcza bakterie. Są w nim nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, minerały, witamina C i witamina E.

Udostępnij