Ciekawostki i porady

Skarpetki dla dziecka: jakie skarpetki kupić niemowlakowi

Piotr Stelmach
lis 23 2017

Wielu przyszłych rodziców często zastanawia się nad tym, czy skarpetki dla niemowlaka są potrzebnym elementem ubioru malutkiego człowieka. W końcu niemowlak nie chodzi, a ponadto jest ubierany w specjalne ubranka, które chronią całe jego ciało, w tym również stopy, przed chłodem.

Czy więc warto kupować skarpetki dla niemowlaka oraz jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze? 

Bardzo istotną funkcją skarpetek dla niemowlaka jest to, że chociaż teoretycznie służą one jako okrycie stóp, to przez pewien czas można z powodzeniem stosować je również jako rękawiczki. Dzięki temu uda się nam zapobiec na przykład częstemu wśród niemowlaków drapaniu sobie twarzy. Najważniejsze kryteria doboru skarpetek dla niemowlaka to odpowiedni rozmiar(powinny być luźne, ale jednocześnie nie spadać stóp) a także brak nadmiernego ucisku na nóżki małego dziecka. Jak wiadomo, wśród małych dzieci znajdują się również takie, które wykazują szczególnie silne tendencje do wierzgania, przez co nawet dobrze dopasowane skarpetki mogą się zsuwać. W takim wypadku, można skorzystać ze specjalnych nakładek przeznaczonych dla niemowlaków. Nakładki typu "socks on" sprawią, że nawet w przypadku mocno wierzgającego dziecka skarpetki na pewno pozostaną na swoim miejscu. Nakładki "socks on" znajdziesz tutaj.

To, co również jest niezwykle istotne w przypadku wyboru skarpetek dla niemowlaka, to rzecz jasna rodzaj materiału, z jakiego są one wykonane. Przede wszystkim nie należy kupować skarpetek, które zostały wykonane z włókien sztucznych lub chociaż zawierają ich domieszkę. Takie skarpetki po pierwsze nie przepuszczają powietrza, a po drugie mogą wywierać drażniący, a nawet lekko toskyczny wpływ na delikatną skórę niemowlaka. Również wełna nie jest dobrym materiałem: w tym wypadku chodzi o to, że skarpetki wykonane z wełny mogą po prostu drapać maluszka w stopy. W przypadku nieco starszych niemowlaków, warto zaopatrzyć się w skarpetki wyposażone w odpowiedni mechanizm antypoślizgowy: dzięki temu zarówno raczkowanie jak i próby samodzielnego chodzenia będą o wiele bezpieczniejsze.

różowe skarpetki dziecięca na sznurku

Poród - wyprawka do szpitala

Jeśli do porodu pozostało około 4 tygodni, warto zająć się zakupem wyprawki dla dziecka. Co przede wszystkim musimy posiadać? Oczywiście, ubrania, kołderki, pieluszki. Oprócz tego, potrzebne będą nam odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji niemowlaka. Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne dobieranie poszczególnych elementów wyprawki dla noworodka, możemy skorzystać z dostępnych na rynku gotowych kompletów, które zawierają wszystkie potrzebne rzeczy.

Termin porodu zbliża sie wielkimi krokami. Już 3-4 tygodnie przed rozwiązaniem przygotuj rzeczy dla siebie i dziecka.

Udostępnij