Ciekawostki i porady

Nożyczki fryzjerskie

Damian Kubik
sty 8 2017

Akcesoria fryzjerskie

Nożyczki fryzjerskie to oczywiście specjalność fryzjerów, ale warto o nich coś wiedzieć nawet jeśli tylko chcemy od czasu do czasu podciąć własne włosy. Proste cieniowanie każdy da radę wykonać samodzielnie. Potrzebne są tak naprawdę tylko odpowiednie nożyczki fryzjerskie.

Jeśli będą posiadały odpowiednio wyprofilowane ostrze i właściwy kształt, każdy powinien sobie z cieniowaniem czy skracaniem włosów poradzić samodzielnie. Trzeba też oczywiście zadbać, by ich uchwyt pozwalał nam na wygodne trzymanie nożyczek w dłoni i tym samym na łatwe operowanie nimi.

Zestawy

Żeby praca z nożyczkami fryzjerskimi była wygodna, muszą one być odpowiednio dopasowane do dłoni fryzjera, także amatora, i mieć odpowiedniej długości ostrza. Właściwa długość to szerokość otwartej dłoni. Podstawą są nożyczki o prostych ostrzach, ale warto w zestawie dokupić do nich także tak zwane degażówki. Są to nożyczki posiadające ostrza zębate. Degażówki jednostronne służą przede wszystkim do przerzedzania i cieniowania włosów. Degażówki z ostrzami ząbkowanymi po obu stronach to trochę większe wyzwanie i nie będą raczej potrzebne. Zestaw takich nożyczek wraz z grzebieniami może kosztować już zaledwie kilkanaście złotych.

Jakość ostrza jest ważna

Jakość cięcia zależy przede wszystkim od tego, jak dobre są ostrza. Cięcie precyzyjne jest możliwe tylko z ostrzami najdroższymi, ale na domowe potrzeby mogą w zupełności wystarczyć ostrza o wartości kilkunastu złotych, których oczywiście nigdy nie zobaczymy w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

Nożyczki fryzjerskie

Czerwone nożyczki

W ostatnim czasie furorę wśród fryzjerów i stylistów robi przede wszystkim linia produktów w kolorze czerwonym. Widać je w ogromnej ilości salonów fryzjerskich, a razem z nimi są też różne inne czerwone sprzęty, na przykład suszarki do włosów. Sam kolor jest bardzo ładny i stylowy, ale oczywiście nie ma specjalnie dużo wspólnego z jakością.

W zupełności zawsze wystarczają proste nożyczki szaro-czarne lub srebrne, które wyglądają nudno, ale są za to tanie i dobre. Tak się składa, że słynna czerwona linia nożyczek też jest dobra, ale laik nie powinien raczej zwracać uwagi na kwestie estetyczne. Jeśli tylko będziemy dobrze dbać o nożyczki fryzjerskie dowolnego rodzaju, będą nam długo służyć i nie będzie z nimi najmniejszych nawet problemów przez wiele lat.

--> Zobacz również jak stosować aloes na włosy

Udostępnij