Ciekawostki i porady

Kosiarka spalinowa bezpieczniejsza i wygodniejsza od elektrycznej

Damian Kubik
kwi 19 2017

kosiarka spalinowa

Zakup kosiarki ogrodowej prawie zawsze związany jest z wyborem pomiędzy dwoma rodzajami: spalinowymi a elektrycznymi. Biorąc pod uwagę budowę oraz sposób działania, bezpieczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem okaże się zakup modelu spalinowego. Dlaczego?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto dokładnie wyjaśnić, na jakiej zasadzie działają oba urządzenia. Kosiarka spalinowa wyposażona jest w silnik dwu lub czterosuwowy. Napędzany jest on paliwem bądź odpowiednią mieszanką. Wszystko to sprawia, że tego typu urządzenie jest w pełni mobilne – nie jest bowiem ograniczone ani kablem ani rozładowującym się akumulatorem.

Tego samego nie można powiedzieć o kosiarce elektrycznej. Większość modeli zasilana jest bowiem za pomocą kabla o długości od 10 do 30 metrów. Łatwo więc można dojść do wniosku, że korzystać z niej możemy tylko na takim obszarze, na jaki pozwala nam długość kabla. Oczywiście na rynku dostępne są także modele wyposażone w akumulatory, których pojemność jednak pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia.

Dlaczego kosiarka spalinowa jest wygodniejsza?

Skoro wiemy już, na jakiej zasadzie działają oba urządzenia, możemy łatwo wskazać na obszary, w których modele spalinowe górują nad elektrycznymi.

Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na to, że z kosiarki spalinowej możemy korzystać wszędzie. Nie musimy bowiem martwić się ograniczającym nas kablem, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w ogrodach sporych rozmiarów.

Oczywiście podkreślić należy to, że zasięg kosiarek elektrycznych może zostać zwiększony za sprawą odpowiednio długiego przedłużacza. Pamiętać należy jednak o tym, że im dłuższy przewód, tym mniejsze napięcie prądu – to zaś przekłada się na spadek mocy urządzenia.

Sama wydajność modeli elektryczny również jest mniejsza w porównaniu do kosiarek spalinowych. Moc silników elektrycznych często jest dwa-trzy razy mniejsza niż urządzeń spalinowych, dlatego mogą one posłużyć wyłącznie podczas pracy na trawniku, którego trawa nie jest zbyt duża. Ze względu na większą moc, kosiarki spalinowe bez problemu poradzą sobie na dużych i mocno zarośniętych terenach, czego nie możemy powiedzieć o odmianach zasilanych energią elektryczną.

Dlaczego kosiarka spalinowa jest bezpieczniejsza?

W tym przypadku po raz kolejny wracamy do nieszczęsnego kabla zasilającego, który krępuje nasze ruchy podczas wykorzystania kosiarki elektrycznej. Jak się okazuje, w wielu sytuacjach może okazać się on nie tylko niewygodny, ale również niebezpieczny.

Dotyczy to zwłaszcza przypadków, kiedy intensywnie manewrujemy kosiarką. Kabel może bowiem dostać się pod koła, a także pod mechanizm tnący, co oczywiście może doprowadzić do jego uszkodzenia bądź przerwania. Przez plątaninę kabli możemy się także wywrócić, co również wpływa na obniżenie naszego poziomu bezpieczeństwa. Decydując się więc na modele elektryczne, powinniśmy mieć na uwadze to, że ich kabel może okazać się problematyczny.

Oczywiście wszystkie przedstawione wyżej informacje nie skreślają modeli elektrycznych. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele parametrów, w których górują one nad urządzeniami spalinowymi. Wspomnieć należy przede wszystkim o tym, że nie generują one żadnych szkodliwych spalin, dlatego są uznawane za kosiarki ekologiczne.

Bardzo ważnej jest również to, że modele elektryczne są po prostu cichsze. Praca kosiarki spalinowej jest słyszalna na naprawdę dużą odległość, co w wielu sytuacjach może okazać się kłopotliwe.

Jaka kosiarka elektryczna okaże się więc dla nas odpowiednia? Zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na wspomnianą moc urządzenia, która decyduje o możliwościach jego wykorzystania. Wpływ na komfort pracy ma również szerokość robocza, określająca to, jak duży obszar może zostać „obsłużony” przez kosiarkę za jednym razem. Znaczenie mają także funkcje i wyposażenie dodatkowe. Spośród nich wymienić można chociażby pojemnik na skoszoną trawę, mechanizm regulujący wysokość koszenia, a także funkcję mulczowania (rozdrabniania) trawy, dzięki której jesteśmy w stanie przygotować ekologiczny, bardzo skuteczny nawóz.

Materiał partnera zewnętrznego

Udostępnij