Ciekawostki i porady

Jakie monety kolekcjonerskie kupować? Ceny monet, inwestowanie w monety kolekcjonerskie

Agnieszka Szulc
lip 19 2017

Jednym ze sposobów inwestowania kapitału jest zakup monet numizmatycznych, czyli tych przeznaczonych dla kolekcjonerów. Jednak aby ich nabycie okazało się trafne, należy posiadać trochę wiedzy z zakresu numizmatyki. Czy warto inwestować w tego rodzaju przedmioty?

Monety kolekcjonerskie - ceny

Przede wszystkim inwestowanie w monety kolekcjonerskie przypomina inwestowanie w sztaby, ponieważ zyskujemy czysty metal – złoto lub srebro. Ale ma też wiele innych zalet. Po pierwsze kupowanie monet kolekcjonerskich, w porównaniu do zwykłych monet inwestycyjnych, może przynieść większe zyski – zdarza się, że gdy cena monety inwestycyjnej podwaja się, cena monety kolekcjonerskiej wzrasta nawet potrójnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że monety numizmatyczne to dość droga inwestycja i niesie za sobą ryzyko. Może nawet dojść do sytuacji, w której wartość monety kolekcjonerskiej nie ulegnie zmianie, przez co zysk będzie zerowy. Wszystko zależy od tego, co wiemy o monetach numizmatycznych i w jakie okazy się zaopatrzymy. Jeśli dokonany dobrych wyborów, będziemy mogli zyskać znacznie więcej niż w przypadku monet inwestycyjnych.

Srebrne monety kolekcjonerskie znajdziesz na stronie Mennicy Krakowskiej tutaj >>

Udowadnia to między innymi następujący przykład: cena srebra we wrześniu w 2009 roku wynosiła 17 $, natomiast cena monety kolekcjonerskiej Year of the Tiger 2010 wynosiła 21,5 $. Obecnie tę monetę możemy kupić w sklepach za 110 $, na aukcjach dostępna jest w kwotach 60-100 $. Zysk na tej monecie w najgorszym razie wyniósł 300%, w najlepszych – 500%. Tymczasem monety inwestycyjne dały zysk co najwyżej 180-200%.

Kolejna zaleta monet inwestycyjnych to odporność na spadki cen. Nie tak dawno doszło do gwałtownego spadku ceny srebra na giełdzie. Inwestorzy (w tym banki), obawiając się ogromnych strat, postanowili zrezygnować z lokowania kapitału w tym kruszcu. Natomiast posiadacze srebrnych monet numizmatycznych mogli pozostać spokojni – ich inwestycja ciągle była opłacalna. Wystarczy posłużyć się tutaj przykładem monety Year of the Tiger 2010, której wartość, bez względu na wahania cen srebra, nieustannie utrzymuje wysoki poziom.

Co więcej monety numizmatyczne to przedmioty, które bardzo trudno jest podrobić. Fałszerze doskonale zdają sobie sprawę, że grupa osób inwestujących w tego rodzaju monety jest stosunkowo niewielka i dobrze zorientowana w temacie – łatwiej i korzystniej więc kopiować jest standardowe monety inwestycyjne. Ponadto podrobienie monety kolekcjonerskiej wymaga niezwykłej precyzji, ponieważ przedmioty te to dość kunsztowne wyroby.   

Jakie monety kolekcjonerskie kupować?

Istnieje jeszcze jeden powód, dlaczego lepiej inwestować w monety kolekcjonerskie. Istnieje małe prawdopodobieństwo, aby taka sytuacja miała się powtórzyć, ale warto mieć świadomość, że już kiedyś do niej doszło. W 1993 roku w Ameryce panował kryzys i z tego względu uchwalono prawo, zgodnie z którym wszyscy amerykańscy obywatele musieli oddać państwu posiadane złoto, zarówno w postaci sztab czy monet. Amerykanie otrzymali od kraju zapłatę, jednak nie była ona dla nich zadowalająca. Jeśli jakiś obywatel postanowił ukryć złoto, wówczas czekała go kara 10 lat pozbawienia wolności. Podobnie było także w Australii w 1959 r. Jednak nie wszystkie złote wyroby zostały skonfiskowane – obywatele mogli zatrzymać posiadane dzieła sztuki wykonane ze złota oraz właśnie monety kolekcjonerskie. Jeśli w przyszłości miałoby dojść do podobnych przejęć, wówczas posiadacze monet numizmatycznych mogliby być spokojni o swoje kolekcje. Ponadto dobrze mieć świadomość, że monety kolekcjonerskie, oprócz wymiernych wartości, prezentują także dużą wartość kulturową.

 

Udostępnij