Ciekawostki i porady

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Agnieszka Szulc
maj 25 2017

Zdolności pływackie, znajomość zasad pierwszej pomocy, obsługa sprzętu ratunkowego. To jedynie kilka podstaw, które powinien mieć każdy kto chce być ratownikiem wodnym. Jeśli chce się pracować w tym zawodzie należy być w dobrej kondycji i przejść profesjonalny kurs (np. w Green Way)oczywiście ważny będzie także istotny zapał do pracy.

Pomorski WOPR prowadzi kursy na stopnie wewnątrzorganizacyjne a wiec młodszego ratownika oraz ratownika. Pierwszy z nich skierowany będzie dla osób od 12 roku życia drugi dla tych, którzy mają minimum 16 lat. Młodszy ratownik to po prostu uczeń, który ma współpracować z ratownikiem, przygląda się jego pracy, poznaje zawód, ale nie może dalej pracować samodzielnie. Dla tych osób, które mają powyżej 18 roku życia w myśl rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych prowadzone są specjalne kursy na ratownika wodnego.

Tego typu kurs ma dokładnie 66 godzin. Kandydat na ratownika wodnego powinien bardzo dobrze pływać i mieć odpowiednią wiedzę na temat ratownictwa oraz zdolności do obsługi sprzętu ratunkowego Wszystkie umiejętności, które będą nabyte w czasie kursu są potem sprawdzone w trakcie egzaminu teoretycznego a także praktycznego. Pozytywny wynik z teorii będzie warunkiem koniecznym, by być dopuszczonym do egzaminu praktycznego. W zależności od stopnia kandydat musi przepłynąć odpowiedni dystans i oczywiście powinien także brać udział w akcji ratunkowej.

Sam kurs na stopień ratownika to jednak nie wszystko. Kandydat musi również mieć II szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Zaświadczenie takie będzie ważne przez trzy lata od jego wydania. Po tym okresie powinno się na nowo również zdać egzamin. Kursy na młodszego ratownika i ratownika WOPR to koszt na poziomie między 300 a 500 złotych. Na ratownika wodnego kosztują w okolicach 1000 zł. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to wydatek na poziomie pomiędzy 500 a 700 złotych. Ceny są tutaj zróżnicowane i bardzo często uzależnione od tego w jakich warunkach kurs będzie się odbywał. Jeśli chcemy być pełnoprawnym ratownikiem to trzeba się liczyć z wydatkiem nawet do 2 tysięcy złotych. Pracę dla ratowników wodnych mogą być albo sezonowe albo stałe. Jak mówi nam WOPR przeważnie podejmują się takiej pracy nauczyciele oraz studenci. Oczywiście nie ma górnej granicy wiekowej, ale istotną sprawą będzie zdrowie i zdolności fizyczne.

 

Udostępnij