Ciekawostki i porady

Historia etykiety samoprzylepnej

Piotr Stelmach
mar 12 2020

Co jakiś czas pojawiają się innowacje, które mogą ułatwić nam życie. I jednym z takich przypadków był wynalazek etykiety samoprzylepnej.

Jak doszło do powstania etykiety samoprzylepnej?

Możesz wierzyć, że etykieta samoprzylepna jest stosunkowo nowoczesnym wynalazkiem. W rzeczywistości istnieje on od początku XIX wieku, kiedy to zaczął funkcjonować jako papierowe etykiety samoprzylepne. Co ciekawe, zostały stworzone przez artystów, którzy chcieli w łatwy sposób przyciągnąć uwagę klientów. Artyści przyczepiali do swoich obrazów jasną etykietę, aby przyciągnąć ludzi do ceny i dokonać zakupu. Jeśli szybko przeniesiemy to na dzień dzisiejszy, firmy wydają teraz wiele tysięcy funtów na etykiety, opierając się na samych fundamentach tej koncepcji.

Jaka jest różnica między dzisiejszymi etykietami samoprzylepnymi a antycznymi?

Na aukcjach są czasami używane etykiety antyczne. A ze względu na ich rzadkość, mają tendencję do przyciągania wysokich ofert. Jednak w dzisiejszych czasach etykiety samoprzylepne nie są czymś wyjątkowym. A w dzisiejszych czasach są wykonywane z różnych materiałów. Wczesne etykiety nie były tak klejące jak ich nowoczesne odpowiedniki i jako takie miały skłonność do odpadania. W porównaniu z nowoczesnymi etykietami są one zazwyczaj wykonane z winylu i są bardzo lepkie. Można na nich również umieszczać niestandardowe wzory.

Kiedy etykiety stały się ich najlepszymi?

Choć historia sięga aż do XIX wieku, tak naprawdę dopiero w 1932 roku pojawiła się pierwsza właściwie lepka wytwórnia.  I została ona wymyślona przez R. Stantona Avery'ego. Aż do około lat 80-tych użytkownicy, którzy wymagali niestandardowego druku etykiet, musieli płacić wysoką cenę za ten przywilej.

Kiedy etykiety niestandardowe stały się tańsze?

Wynalezienie papieru do drukarek atramentowych w latach 80-tych spowodowało eksplozję stosowania niestandardowych nadruków na etykietach. Zarówno w warunkach domowych, jak i w celach komercyjnych. Dlatego klienci mogli teraz drukować arkusze etykiet A4 z dowolnie wybranym wzorem.

W jaki sposób wynalezienie drukarki laserowej zmieniło jeszcze bardziej etykietowanie?

Po wynalezieniu drukarki laserowej produkcja niestandardowych etykiet tylko jeszcze bardziej wzrosła. Stała się ona sposobem na identyfikację dokumentów, przedmiotów sprzedaży i maszyn. A wraz z wprowadzeniem kodu kreskowego, możliwości te poszerzyły się jeszcze bardziej.

W jaki sposób etykietowanie pomogło przedsiębiorstwom ograniczyć wydatki?

Połączenie arkuszy etykietowania A4 oraz wynalezienie nowej technologii druku pomogło wyeliminować niepotrzebne wydatki związane z drukowaniem niestandardowych etykiet.

Jakie są kluczowe punkty dotyczące historii etykiet samoprzylepnych?

W latach osiemdziesiątych XIX wieku wynaleziono etykiety samoprzylepne. Pozwalały one ówczesnym artystom na identyfikację ich dzieł i zachęcały klientów do zakupu
Dopiero w 1932 roku wynaleziono pierwszą właściwą etykietę samoprzylepną. Jest to widoczne do dziś, ponieważ marka Avery

Kiedy druk etykiet atramentowych stał się opłacalny, otworzyło to przed klientami możliwości drukowania własnych etykiet. Pomagając im zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy. Jeszcze więcej możliwości stało się dostępnych, gdy drukarka laserowa stała się dostępna

W Accurate Systems Labelling oferujemy niestandardowe etykiety w różnych rozmiarach i kolorach, które mogą być w pełni dostosowane do Twojej marki. Dlaczego nie poprosić o wycenę już dziś?

Udostępnij